Avtaler og kontrakter for forfattere
Trygge og balanserte avtaler er grunnmuren i et godt samarbeid mellom forfatter og forlag. NFFO har forhandlet frem normalkontrakter som sikrer gode vilkår for utgivelse av faglitterære verk. Disse kontraktene gir partene en solid standard å bygge på.
Normalkontrakt norsk sakprosa for allmennmarkedet
Normalkontrakten skal benyttes ved utgivelse av sakprosa for allmennmarkedet (bokgruppe 3) og trådte i kraft 1. januar 2023. Avtalen regulerer både papirutgivelse, e-bok og lydbok. Avtalen avløser Normalkontrakt for papirutgivelser av 2011. Avtaler med normalkontraktsformularet fra 2011 som er inngått før 1. januar 2023 gjelder fortsatt uendret.
Normalkontrakt for skolebøker og fagbøker/lærebøker (papirutgivelser)
Fra og med 1. januar 2023 inngås denne avtalen “Forlagsavtale for utgivelse på papir” kun for bokgruppe 1 (skolebøker) og 2 (fagbøker og lærebøker). Avtaler inngått før denne datoen for bokgruppe 3 (sakprosa) fortsetter å gjelde uendret. Normalkontrakt for papirutgivelser av 2011 består av tre dokumenter: 1. Forlagsavtale for utgivelse på papir, som skal fylles ut og underskrives av både forfatter og forlag. 2. Generelle kontraktsvilkår for publisering av faglitterære verk, som gjelder i sin helhet med mindre annet er særskilt avtalt i forlagsavtalens pkt. IX. 3. Spesielle kontraktsvilkår for utgivelse av faglitterære verk på papir, som gjelder i sin helhet med mindre annet er særskilt avtalt i forlagsavtalens pkt. IX.
Forhåndsavtale (Intensjonsavtale)
Sakprosaverk kan ha lang utviklingstid, og forfatter og forlag vil kunne ha behov for å skriftliggjøre at partene har til intensjon å utgi ett verk. Ved behov kan man derfor inngå en forhåndsavtale, som er ment å regulere forholdet mellom forfatter og forlag frem til eventuell inngåelse av normalkontrakt. NFFO og Forleggerforeningen har derfor satt opp en forhåndsavtale/intensjonsavtale for forfattere av allmenn sakprosa. Vi anbefaler likevel at man er varsom med å inngå denne avtalen, ettersom den ensidig binder forfatteren til å levere manuskript til forlaget, samtidig som forlaget står fritt til å velge å anta dette for utgivelse. Ved inngåelse av slik forhåndsavtale anbefaler vi at man alltid sikrer seg et økonomisk vederlag (punkt f i kontrakten). Dette vederlaget beholdes av forfatteren selv om forlaget velger å ikke anta verket (kontraktens punkt III). Merk at forlaget ikke har en plikt til å utgi verket før avtale om utgivelse (forlagsavtale) er signert.